Zastosowanie kruszarek szczękowych

Kruszarka szczękowa służy przede wszystkim do wstępnego kruszenia najczęściej materiałów i surowców, które nie przejawiają zbytnej skłonności do klejenia. W takich maszynach można kruszyć np. gruz, cegły, beton. Istnieją dwa typy kruszarek. Są to maszyny jedno-rozporowe i dwu-rozporowe. 

Cechy charakterystyczne kruszarek szczękowych

kruszarki szczękoweKażda kruszarka szczękowa działa na zasadzie zgniotu. Posiada ona dwie szczęki, z których jedna jest ruchoma, druga jest stała. Zbliżają się one do siebie i wtedy surowiec jest gnieciony w wyniku działania ciśnienia. Jest to element, który łączy wszystkie kruszarki. Można powiedzieć, że kruszarki szczękowe jedno, lub dwu-rozporowe posiadają jeszcze podtypy, które różnią się wymiarami. Chodzi o wielkość otworu wejściowego. Najmniejszy ma pięćset / trzysta mm, natomiast największy już dwa tysiące / tysiąc sześćset mm. Wszystko zależy od tego, jaka kruszarka jest potrzebna. Czym większy otwór, tym większa siłą i wielkość kruszarki. I tym przede wszystkim różnią się od siebie podtypy kruszarek szczękowych. Ich zastosowanie także nie powinno budzić wątpliwości. Stosowane są zazwyczaj w kamieniołomach, gdyż to właśnie tam, przy dość dużym wydobywaniu kamienia, kruszarka jest niezbędna. Tego typu maszyny są niezawodne w pracy, przy niskich nakładach na eksploatację i konserwację. Obsługa też nie jest jakoś specjalnie wymagająca. Do pozytywów należy dodać niskie zużycie prądu, co przy tak wielkiej maszynie i sile jaką wykorzystuje, jest niewątpliwie plusem.

Ale to nie wszystkie zalety tego typu maszyn. W razie uszkodzenia jakiejś części łatwo ją wymienić. Są one bardzo wydajne i bezpieczne w użytkowaniu. Posiadają poza tym niezwykle optymalny stopień kruszenia, co też nie jest bez znaczenia dla każdego użytkownika takiej maszyny.