Zalety nowoczesnych dyktafonów szpiegowskich

Dyktafon jest popularnym urządzeniem, które służy do nagrywania i odtwarzania dźwięku. Przydaje się na wykładach, podczas zbierania wywiadu dziennikarskiego i wielu innych sytuacjach. Niekiedy też zachodzi potrzeba, żeby kogoś szpiegować. Wówczas dyktafon okazuje się bardzo pomocny.

Zastosowanie i funkcjonalność dyktafonów szpiegowskich

dyktafony szpiegowskieKażdy dyktafon ma wbudowany mikrofon i niewielkie głośniki. Wcześniej powszechnie były stosowane dyktafony analogowe, które nagrywały dźwięk na kasecie magnetofonowej. Obecnie powszechnie używa się dyktafony cyfrowe, które zapisują nagranie w formie pliku cyfrowego, na przykład pliku mp3. Plik taki można później odtworzyć na komputerze bądź też na dowolnym urządzeniu multimedialnym. W ostatnim czasie coraz większą popularność zdobywają dyktafony szpiegowskie, które są przeznaczone typowo do nagrywania innych osób, które nie są świadome tego faktu. Z dyktafonów szpiegowskich chętnie korzystają dziennikarze śledczy, detektywi, osoby prywatne, a nawet policjanci. Urządzenia tego rodzaju są zwykle niewielkie, można je zatem łatwo ukryć. Ważne by nagrywana osoba nie odkryła tego faktu. Jakość nagrywanego dźwięku jest przy tym wysoka, można wszystko usłyszeć. Nagrania z dyktafonów często są wykorzystywane jako dowód w sprawach sądowych. Niekiedy jednak sędzia może odrzucić taki dowód, jeśli uzna, że nagranie zostało pozyskane w sposób nielegalny. Kwestia ta stwarza wiele wątpliwości. Niemniej jednak w wielu sytuacjach nagranie tego typu może zadecydować o losach postępowania.

Nie ulega wątpliwości, że dyktafony przydają się w codziennym życiu. Służą do przeprowadzania wywiadów, dyktowania zadań, nagrywania muzyki, nagrywania wykładów i konferencji. Niektóre osoby chętnie nagrywają na dyktafon własne przemyślenia, co stanowi formę pamiętnika.