Zaawansowana optyka celownicza

W miarę rozwoju technologii stosowanych przez wojsko, rozwijała się również optyka celownicza do broni palnej. Z biegiem czasu, te same modele celowników zaczęły być dostępne dla cywilnych użytkowników, coraz mniej różniąc się od tych, dostępnych dla wojska. Obecnie, każdy pasjonat może znaleźć interesujący go model celownika, niezależnie od jego pierwotnego przeznaczenia.

Zaawansowane technologicznie celowniki

nowoczesne celowniki optyczneSama dostępna ilość różnych modeli celowników sprawia, iż każdy użytkownik może znaleźć taki, który będzie idealnie pasował do jego upodobań, używanej broni, czy rodzaju praktykowanego strzelectwa. Najprostsze celowniki z powodzeniem mogą zaspokoić potrzeby amatorskich strzelców. Nowoczesne celowniki optyczne posiadają więcej dodatkowych funkcji i akcesoriów, ułatwiających użytkowanie. Szyba z filtrem słonecznym jest bodaj jednym z najbardziej podstawowych dodatków do celowników, gdyż nie dość że poprawia ona widoczność w słonecznych warunkach, to dodatkowo chroni oczy przed promieniami słonecznymi. Osłony przeciwpyłowe i wodoodporne pozwalają chronić i używać celownika w trudnych warunkach i zapobiegać uszkodzeniom. Niektóre z celowników kolimatorowych posiadają możliwość zbliżania obrazu, zwiększając komfort strzelania, a te które nie posiadają takiej funkcji mogą również być stosowane ze specjalnymi miniaturowymi lunetami, montowanymi przed celownikiem z możliwością złożenia ich na bok, gdy nie są potrzebne.

Najbardziej zaawansowane modele obecnie dostępne są wyposażone w ograniczony system nocnego wyostrzania i rozjaśniania obrazu używany w noktowizorach, dzięki czemu celownik może być używany w nocy bez konieczności dodatkowego źródła światła, choć jest to technologia nowa, a jej koszt jest dość znaczny dla przeciętnego cywilnego użytkownika.