Wentylacja z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja

Współczesne budynki energooszczędne są projektowane tak, aby ich eksploatacja nas jak najmniej kosztowała a podstawą takich działań jest odpowiednia izolacja budynku. Jednak większość ciepła jest tracona w momencie gdy tylko otwieramy okno i z tego też względu coraz więcej osób montuje w swoich budynkach system rekuperacji.

Czy montaż rekuperacji to opłacalna inwestycja?

RekuperacjaW nowoczesnych budynkach coraz częściej stosuje się solidne oraz szczelne drzwi oraz okna, których prawie w ogóle się nie otwiera, aby ciepło nie miało którędy uciekać. Jednak jak wiadomo każdy budynek trzeba od czasu do czasu przewietrzyć a robi się to dzięki rekuperacji, czyli inaczej wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Idea całego systemu wentylacji jest bardzo prosta, oczywiście chodzi o to, aby odzyskać ciepło z wydalanego na zewnątrz powietrza, które jest brudne i zanieczyszczone a następnie ogrzać nim świeże i czyste powietrze, ale zimne powietrze z zewnątrz. Zasadniczą rolę odgrywa tutaj rekuperator, który nazywany jest sercem całego systemu. To właśnie dzięki niemu możemy cieszyć się świeżym powietrzem przez całą dobą. To również wewnątrz tego urządzenia dochodzi do przekazania ciepła. Tak się dzieje oczywiście zimą a latem gdy temperatury powietrza sięgają około 35-40 stopni Celsjusza, powietrze pobierane z zewnątrz jest ochładzane przez ten sam wymiennik, który latem je ogrzewa. Należy również podkreślić, że te dwa strumienie powietrza nie mieszają się ze sobą. Rekuperacja to świetne rozwiązanie dla każdego kto chce zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie.

Należy jednak pamiętać, że tylko prawidłowo zaprojektowana i należycie funkcjonująca rekuperacja zapewni nam odzysk ciepła zawartego w powietrzu, które wydalane jest z naszego budynku w około 90%. Rekuperator działa dzięki pracy pomp, które zasilane są energią elektryczną, ale jej zużycie jest niewielkie.