Skutki stosowania nawozów wapniowych

Wapń, w postaci pektynianu wapnia, jest odpowiedzialny za łączenie ścian komórkowych roślin. Kiedy wapń jest w niewystarczających ilościach, nowe tkanki, takie jak wierzchołki korzeni, młode liście i wierzchołki pędów często wykazują zniekształcony wzrost z niewłaściwego tworzenia ściany komórkowej.

Stosowanie nawozów wapniowych

nawozy wapnioweWapń nie jest mobilny w obrębie rośliny. Tak więc roślina polega na procesie transpiracji, w którym korzenie roślin przyjmują roztwór gleby, który zawiera potrzebny wapń, transportuje go do miejsca nowego wzrostu, a nadmiar pary wodnej wydostaje się przez otwory w liściach. Wszystko, co spowalnia transpirację, czyli wysoka wilgotność lub niskie temperatury, może wywoływać niedobór wapnia, nawet jeśli poziom wapnia jest normalny w podłożu. Toksyczność wapnia występuje rzadko. Nawozy wapniowe są więc dosyć bezpieczne i w niektórych warunkach środowiskowych bardzo pożądane. Wysoki poziom wapnia może jednak konkurować z pobieraniem magnezu i potasu, co powoduje ich niedobory. Nie wszystkie nawozy zawierają wapń, na przykład te o znacznej zawartości fosforu, dlatego ważne jest, aby przeczytać etykietę. Niektóre nawozy zawierają procent wapnia i magnezu w swoim składzie. Większość nawozów zawierających wapń formułuje się z azotanem wapnia. Należy pamiętać, że azotan wapnia jest potencjalnie zasadowy, co oznacza, że ​​pH środowiska wzrostowego znacznie wzrośnie, chyba że odpowiedni kwas zostanie wstrzyknięty lub gdy użyje się kwaśnych nawozów w na zmianę z wapiennymi.

Wapń jest używany do aktywacji niektórych enzymów i do wysyłania sygnałów koordynujących pewne czynności komórkowe. Dlatego ważne jest, aby zapewnić roślinom odpowiednią jego ilość. Spowoduje to wydajną gospodarką roślinną oraz korzystnym plonom.