Różne rodzaje pereł

Perły jako ozdoba noszone były od starożytności, prawdopodobnie używano ich już sześć tysięcy lat temu. Niestety trudno znaleźć dobrze zachowane okazy pereł, które byłyby starsze niż kilkaset lat, ponieważ perły się starzeją, a ich przewidywana trwałość to do około stu pięćdziesięciu lat – więc cieszyć się nimi może nawet kilka pokoleń.

Naszyjniki, brosze i inne ozdoby z pereł

naszyjniki z perełPerły stosowano jako ozdoby w różny sposób: ozdabiano nimi brosze, korony i stroje, używano do pierścieni, bransolet i naszyjników. Najcenniejsze perły to te o idealnie okrągłym kształcie, jednak inne ich typu również są cenne i popularne. Można wyróżnić np. perły barokowe, których kształt jest bardzo nieregularny, perły w kształcie kropli, ziarna czy guzika. Są też perły, których część jest płaska, a część owalna. Różnice w ich wyglądzie, rozmiarach (największe mają rozmiar jaj gołębi) czy kolorach (od białych i kremowych przez różowe, niebieskie, aż do czarnych) wynikają z ich naturalnego pochodzenia. W zasadzie nie ma różnic między perłami naturalnymi (słono- i słodkowodnymi) a hodowlanymi. Hodowla pereł jest udoskonalana od setek lat – pierwsze hodowle pereł sięgają XIII wieku – a obecnie można już wpływać na ich kształt, aby bardziej przypominały kulę. Okrągłe perły są idealne na naszyjniki z pereł, które nigdy nie wychodzą z mody i dodają szyku wielu stylizacjom. W modzie pozostają także bransolety, pierścionki i kolczyki. Stosuje się w nich perły o różnych rozmiarach i kolorach, dla uzyskania odmiennego efektu.

Perły wymagają od nas wiele uwagi i odpowiedniej pielęgnacji, aby nie zmatowiały czy nie straciły oryginalnego kształtu. Przede wszystkim należy je odpowiednio przechowywać, najlepiej ułożone na miękkim materiale. Warto jednak o nie dbać,by sięgać po nie jako ozdobę na wyjątkowe okazje i cieszyć się ich pięknym blaskiem.