Maszyny niezbędne w hodowli bydła

Na wsi krowy hoduje się z dwóch powodów: dla potrzeb własnych, np. na mleko, oraz w celach handlowych. Hodowla bydła, czy to mlecznego, czy z przeznaczeniem na wołowinę, która jest nastawiona na określony zysk musi wiązać się z odpowiednim wyposażeniem gospodarstwa w celu zapewnienia dobrostanu zwierząt oraz komfortu pracy hodowców.

Praktyczne urządzenia do zadawania paszy

najlepsze wozy paszoweJednym z problemów, jakie pojawiają się przy hodowli dużych stad bydła jest codzienne karmienie zwierząt. Przygotowanie paszy oraz jej zadanie krowom jest bardzo czasochłonne. Praca jest ciężka, szczególnie mieszanie pożywienia, a następnie transport i przerzucanie jej do paśników, koryt lub pojemników na paszę. Bydło nie może zbyt długo czekać na pokarm, ponieważ zaczyna się stresować, co negatywnie wpływa na jego dobrostan – może wtedy spadać ilość mleka oraz jakość mięsa. W związku z tym warto zaopatrzyć gospodarstwo w najlepsze wozy paszowe. Pozwolą one na sprawne przygotowanie paszy (kiszonki, siana), dzięki specjalnym mieszadłom, które skutecznie rozdrobnią i wymieszają pożywienie. Ma to bardzo duże znaczenie dla właściwego procesu przeżuwania u krów. Producenci oferują paszowozy z mieszadłami pionowymi oraz, nieco droższe, z mieszadłami poziomymi. Obecnie dostępne są również modele, które dodatkowo posiadają funkcję ścielarki.

Obecnie mamy możliwość wyboru pomiędzy wozami paszowymi, które podczepia się do ciągników, paszowozami samojezdnymi, a także urządzeniami zadającymi pokarm oraz ścielącymi słomą stanowiska dla krów jednocześnie. Różne modele maszyn pozwalają na dopasowanie paszowozu do wielkości stada oraz budowy obory również pod względem budowy i pojemności zbiornika. Mniejsze są w stanie pomieścić około 2 m3 paszy, natomiast większe nawet do 45 m3.