Kolorowe flary dymne

Spośród wszystkich rodzajów pirotechniki, używanej zarówno indywidualnie, jak i podczas dużych imprez czy pokazów, niezmiennie popularne bywają flary dymne. Jest to bodaj jeden z najbezpieczniejszych rodzajów pirotechniki, dozwolony do użycia w większości warunków.

Bezpieczne flary dymne

dym kolorowyPierwsze flary dymne były używane przez wojsko, podobnie jak większość sprzętu pirotechnicznego, i pierwotnie były stosowane do oznaczania pozycji lądowania śmigłowców, czy położenia oddziałów w słabo widocznym terenie. Obecne flary używane w celach rekreacyjnych nie różnią się zbytnio od pierwowzoru. Standardowo są to tuby z niepalnego tworzywa, wypełnione materiałem palnym, który po zapaleniu wydziela gęsty dym kolorowy, o barwie i intensywności zależnej od używanego materiału. Czas działania zwykłej flary pirotechnicznej jest niewielki, i sięga zaledwie kilku minut, ze względów bezpieczeństwa i zastosowanego materiału palnego. Jest to stosunkowo bezpieczny rodzaj pirotechniki, zarówno dla otoczenia jak i samego użytkownika. Materiał pirotechniczny pali się z niewielką intensywnością, nie ma więc dużego ryzyka poparzenia podczas ostrożnego używania, a dym na ogół jest o wiele mniej szkodliwy niż ten, pochodzący ze spalania choćby drewna. Ze względu na to, flary dymne mogą być używane podczas imprez masowych bez obawy o zdrowie uczestników. Stały się one niezwykle popularne wśród kibiców piłki nożnej, gdzie często są używane podczas ważnych meczy, najczęściej w połączeniu z kolorami danej drużyny.

Również podczas koncertów, flary dymne używane są jako element ozdoby scenicznej, bardzo często w połączeniu z oświetleniem laserowym. Odtwórcy historyczni często używają flar dymnych o naturalnym, szarym kolorze w pokazach, symulując nimi efekty wybuchów.