Kim jest Scrum Master

Żyjemy w czasach, które charakteryzują się bardzo szybkim rozwojem i ciągłymi zmianami. Powstają nowoczesne technologie, wprowadzane są innowacyjne rozwiązania i jest bardzo duże zapotrzebowanie na wielu nowych specjalistów. Jeszcze kilkanaście lat temu nikt nawet nie słyszał o wielu zawodach. O Scrum Masterze też nikt wtedy nie wiedział. A jak jest dziś?

Jak wygląda praca scrum mastera?

Scrum MasterJeśli spotkamy przypadkową osobę i zapytamy ją, czy wie, czym zajmuje się Scrum Master, prawdopodobnie nie będzie miała pojęcia, czym taki człowiek się zajmuje. Nie ma w tej niewiedzy właściwie nic dziwnego, ponieważ jest to dosyć specyficzny zawód. Scrum Master jest osobą która odpowiada za to, aby jego zespół mógł prawidłowo wykonać dane zlecenie. Jego zadaniem jest usuwanie różnorodnych przeszkód utrudniających pracę nad projektem. W tym procesie bardzo ważne jest wdrożenie odpowiednich metod. Pojęcie Scrum jest jednym ze sposobów podejścia do produkcji oprogramowania. Rozwój faz produktu najczęściej trwa nie dłużej niż sześć tygodni. Po upływie tego terminu należy przedstawić działający prototyp projektu. W skład zespołu, w którym najważniejszy jest Scrum Master, wchodzi także właściciel projektu i zespół projektowy. Całą pracą zarządza Scrum Master. Jego zadaniem jest zadbanie o to, aby ustalone zasady były ściśle przestrzegane. Musi zagwarantować wsparcie na każdym etapie projektu, minimalizować napotkane przeszkody, rozwiązywać codzienne problemy i stworzyć jak najlepsze warunki do działania. Taka osoba powinna odznaczać się skutecznością działań, zwinnością i transparentnością.

Bez wątpienia zawód taki jak Scrum Master wymaga dużo samodyscypliny. Trzeba wykazać się nie tylko bardzo dużą wiedzą, ale także być osobą odpowiedzialną, opanowaną i bardzo dokładną. Trzeba również umieć zjednywać sobie ludzi w taki sposób, który umożliwi jak najlepszą pracę. Scrum Master zatrudnienie znajdzie w dużych firmach, które produkują oprogramowanie i rozwiązania IT.