Dobre drewno kominkowe

 

Drewno, którego będziemy używali na opał musi spełniać pewne cechy. Kupując je musimy poważnie zastanowić się nad swoimi potrzebami, wyborem gatunku, miejsca zakupy i składowania. Do palenia w kominku najlepsze są kawałki drewna o długości 20-30 centymetrów oraz powinno być gęste, twarde i suche. Należy również zwrócić uwagę czy ma ono dużą wartość opałową i czy ładnie pachnie podczas spalania. 

Jakie drewno kominkowe należy wybrać?

Drewno Kominkowe RybnikPodczas wyboru zakupu rodzaju drewna do palenia w naszym kominku musimy wziąć pod uwagę wiele aspektów takich jak jego gęstość, trwałość, łupliwość, zawartość kory, stopień wysuszenia, a także szybkość przesychania. Są to wyznaczniki, od których będzie zależało to, jak dużym płomieniem będzie paliło się nasze drewno, jak duży dym będzie się z niego wydobywał oraz ile ciepła będzie nam dawał płomień. Najlepszym i najpopularniejszym drewnem wykorzystującym do spalania jest te, które jest suche, twarde i kaloryczne, ponieważ daje ono najwięcej ciepła i nie wytwarza ono zbyt wielkiego płomienia, dzięki czemu pali się ono dłużej. Jest to jeden z najdroższych gatunków drewna, jednakże jest bardziej ono ekonomiczne. Drewno kominkowe Rybnik nie powinno mieć dużo kory, ponieważ obniża ona jego wartość opałową oraz są one bardziej kaloryczne. Kupując drewno z jej dużą zawartością musimy być przygotowani na duże wydatki, ponieważ musimy zamówić jej nawet i trzy razy więcej, gdyż jego wartość opałowa jest niewielka i zostaje głównie zużyta do odparowania wilgoci.

Najbardziej polecanym drewnem na opał jest więc drewno drzew liściastych, ponieważ zawierają one bardzo małą ilość żywicy, pali się równo oraz nie wytwarza on zbyt dużej ilości dymu, dzięki czemu nasz kominek pozostaje w czystości. Drewno twarde na przykład dąb, czy buk podczas spalania daje najwięcej ciepła i jes bardziej ekonomiczne.