Dobra izolacja fundamentu

 

Fundament jest podpora całego budynku, bez odpowiedniej podstawy w postaci solidnego fundamentu budynek nie jest w stanie spełniać swoich funkcji, ponieważ słaba podstawa grozi zawaleniem się budynku. Jednak zrobienie odpowiedniego fundamentu to nie wszystko, trzeba zadbać jeszcze o jego izolacje głównie przed wodami gruntowymi, które mogą go osłabiać.

Jak izolować fundamenty?

izolacje fundamentówDo wyboru mamy kilka środków izolacji od wody, które możemy ze sobą łączyć, aby uzyskać jak najlepszy efekt. Istnieje ogólny podział izolacji na dopuszczone izolacje fundamentów w formie stałej jak np. folia i ciekłej takie jak szkło w płynie lub smoła. Obecnie najczęściej izolacje fundamentu wykonuje się łącząc ze sobą płynne szkło i folie. Fundament po wylaniu i wyschnięciu smarujemy płynnym szkłem, zwykle wykonuje się od dwóch do trzech warstw tak aby zatkać wszystkie pory betonu zapobiegając wsiąkaniu wody w beton, a następnie wszystko okrywa się dodatkowo folią. Ostatnim etapem jest przykrycie wszystkie ziemia. Tak wykonana izolacja pozwala na uchronienie fundamentu przed podmywanie i kruszeniem pod wpływem wód gruntowych. Dodatkowo możemy jeszcze wykonać odwodnienie, aby nadmiar wody był odprowadzany do kanalizacji i nie zalegał przy fundamencie. Ważne jest to, aby pomyśleć o odpowiedniej izolacji już na etapie budowy domu, a nie w czasie gdy fundamenty są już zasypane, ponieważ wiąże się to z dodatkowa praca i kosztami, których można uniknąć wykonując izolacje od razu.

Brak poprawnie wykonanej izolacji może skutkować dość poważnymi konsekwencjami. Dlatego nie możemy pomijać tego etapu budowy zwłaszcza, ze izolacja nie jest kosztowna. Można ją wykonać za około dwa tysiące złotych dla budynku o powierzchni około stu metrów kwadratowych. Taka izolacje możemy wykonać sami, bo nie wymaga ona specjalistycznego sprzętu ani szczególnych umiejętności.