Budowa hal przeznaczonych dla produkcji lub logistyki jest przedsięwzięciem rozpisanym na długi okres czasu. Firmy oferujące usługi budownictwa specjalistycznego budują hale produkcyjne w systemie zaprojektuj i wybuduj. Firmy takie zajmują się kompleksową obsługą inwestycji w hale od projektu i kosztorysu po generalne wykonawstwo.
Zaprojektowanie i etapy budowy hali
Większość firm działających w branży budownictwa specjalistycznego zajmuje się kompleksową obsługą inwestycji. Proces budowy hali przemysłowej składa się z kilku etapów. Pierwszym etapem jest kosztorysowanie budowy. Kosztorysowanie budowy jest etapem, który trwa równocześnie do projektowania. To na tym etapie powstaje całą koncepcja budowy hal produkcyjnych. Na tym etapie powstaje cały projekt włącznie ze szczegółowym kosztorysem oraz opisem szczegółowym materiałów budowlanych z jakich powstaje hala. Następnym etapem jest akceptacja projektu wraz z kosztorysem oraz ustalenie harmonogramu robót. Jeżeli chodzi o hale produkcyjne budowa odbywa się etapami. Harmonogram prac jest tworzony przez głównego inżyniera, który jest kierownikiem kontraktu. Jak w każdym projekcie występują ściśle określone terminy, których trzeba przestrzegać. Budowa hal produkcyjnych nie jest wykonywana przez jedną firmę. W branży budowlanej rozpowszechnione jest podwykonawstwo. Na jednym kontrakcie pracuje kilka firm, podwykonawców. Firmy takie wykonują prace specjalistyczne.
Hale przemysłowe budowane są przede wszystkim ze stali. Rzadziej zdarzają się dziś hale murowane. Nową technologią budowy hal produkcyjnych są hale aluminiowe oraz zbudowane z płyt pcv. Hale zbudowane z płyt pcv nazywa się technologią kasetonową. Jedną z technologii budowy hal przemysłowych jest też technologia budowy namiotów produkcyjnych.